Новогригорівка, Арбузинський район, Миколаївська область

Чому «Василя Купала»?

Про назву конкурсу українських гумористичних мініатюрУ цьому році 6 липня в с. Семенівка Миколаївської області відбудеться 2-й (за масштабом майже Всеукраїнський) конкурс українських гумористичних мініатюр з брендовою (а може бредовою) назвою «Василя Купала». Із перших вуст треба розтлумачити назву, бо вже другий рік питання «чому Василя?» інтригує гумористичне суспільство.

 

З логічних міркувань древнє свято слов’ян «Купайла» немає нічого спільного з християнським святом Різдва Івана Хрестителя. Свято дохристиянської епохи, коли закохані шукають червону руту, стрибають через вогнища, дівчата плетуть вінки наділені чарівною силою древнього слов’янського бога – Купала, який є богом земних плодів, та топлять у річці богиню Морену, яка приносить хвороби і голод, згідно з християнським баченням є свято варварське і  антицерковне. Проте, саме 7 липня народився Іван Хреститель, так званий Іван Предтеча, і в широких масах народів Росії, Білорусії та України дату народження Івана, сина Захарія, чомусь називають Івана Купала…

Я народився 8 липня і за таким же безглуздям, цю дату можна назвати Василя Купала, та і взагалі всіх, хто народився у період святкування «Купайла» - літнього сонцестояння, можна приписати до цього свята і безумовно «покупати». Якщо 7-го купаємо Івана, то чому 8-го не покупати Василя, чи Гаврила?

Сама назва «Василя Купала» першоджерельно з’явилася як пілотна назва гумористичної програми (концерту) для селян, яку я, та кілька моїх друзів-гумористів, планували провести у клубі 8 липня, на день мого народження – такий собі, зараз поширений у культурі, творчий вечір автора-гумориста із залученням друзів…  Щоб приїхати до мене з далеких місцин на день народження не з пустими руками, а виявити творчу повагу гумористичними присвятами, друзі запропонували виступити із своїми творами на сцені, тим паче – я завідувач клубу на селі і ключі від сцени маю у руці…

 

І мабуть все так і відбулося тихо й мирно, якби не фактори впливу. Все, як то кажуть у 2012 році співпало. 8 липня неділя, вихідний день, тим більше з п’ятниці на суботу Івана Купала вже відбудеться, а людям села веселий концерт на закуску не помішає. Та всяка організація заходів потребує коштів і я звернувся за фінансовою підтримкою до місцевого підприємця Олександра Остапенка, який у наших краях той же Купайло – вирощує дійне стадо і кормить державу молоком, а своїх робітників роботою. Пан підприємець дав згоду на такий концерт для селян і своїх робітників, та й переправив мене визначити фінансові затрати із бухгалтером господарства.

Ось тут і починається те, що перетворило творчу зустріч гумористів у конкурс українських гумористичних мініатюр. Бухгалтер, який подивився на мізерну цифру коштів, яку я мав намір отримати, сказав ключову фразу «Що ці гроші у порівнянні із вічністю» і дописав до мого прохання всього лиш «нуль», а сума виросла в десяток.

Отак, маючи бюджет для заходу солідний, потрібно було скласти проект, який був би виправданий витратами і остаточно затверджений паном підприємцем Остапенком. У розробку проекту включився мій кум Сергій Яжло, колега – директор БК Михайло Давиденко, та і друзі гумористи у телефонному режимі розказували ідеї, які втілювалися у паперовому вигляді. Так з’явилися нагорода – Золотий ґудзик, хоча першоджерельно це повинна була бути «золота гантель Остапа» (пам’ятаєте золоті гирі Паніковського і Балаганова).   Ґудзики стали на разі для підтримки штанів творчим людям. Так з’явився конкурс місцевого значення де покажуть свої таланти не тільки мої друзі гумористи, а і місцеві аматори сцени і пера.

 

Проект був готовий і 8 квітня пан підприємець його затвердив. Лишилося отримати кошти, а для цього подати офіційний лист з офіційними банківськими реквізитами. А деякі речі, як наприклад виготовлення самого ґудзика, потрібно було починати негайно. У квітні підготовка конкурсу взяла старт. Та не було б добра, якби лихо не допомогло. Я не можу зрозуміти чому і по ці пори, але коли був підготовлений необхідний    лист з тими банківськими реквізитами для отримання «обіцяних» грошей і був поданий на підпис 7 травня пан підприємець Остапенко відмовився перерахувати кошти.

Все діло в тому, що зворотної дороги вже для конкурсу не було – ця справа стала честю і совістю тих, хто був залучений у підготовці. Кошти треба було шукати поза межами регіону, і, відповідно, для цього потрібні були вагомі аргументи, які б свідчили у важливості заходу. Так конкурс набуває назви «всеукраїнський», бо я став запрошувати на нього не тільки друзів, а і своїх братів-колег гумористів з різних регіонів країни, яких знав через спілкування на конкурсах гумору і сатири.

Гроші знайшлися. Їх виділила сім’я Волянських - для виготовлення нагород, депутат обласної ради В.І.Травянко - для організації заходу, Новогригорівська сільська рада - для приведення місця проведення у відповідний масштабу стан. І конкурс «Василя Купала» відбувся 8 липня (так співпало).

Назву тепер не міняємо, бо вистраждана вона… Напрацювалися свої традиції. Роберт Голованенко написав гімн конкурсу і в минулому році особисто його озвучив. У цьому році він залучив Закарпатських спонсорів і зробив студійний запис гімну.

На даний час виявили бажання взяти участь 6 липня 34 конкурсанта із регіонів України. У роботі конкурсної комісії беруть безцінну участь Анатолій Паламаренко, Ярослав Чорногуз, Тетяна Мілєвська, Микола Базів, Валерій Кругов, Михайло Самойлов, Галина Фесюк, Владислав Артамонов, і місцеві шанувальники гумору.

Під конкурс створена благодійна організація «Василя Купала», яка узгоджує юридичні аспекти і з’єдналася угодами із Національним природним парком «Бузький гард», де  конкурс гумористичних мініатюр внесений до плану культурно-освітньої роботи парку.  Сама конкурсна програма відбудеться у древньому козачому селі Семенівка Миколаївської області. Витрати на проведення конкурсу  6 липня у цьому році взяло на себе Семенівське господарство «Оберіг», яке очолює депутат обласної ради – Олександр Олександрович Чебан. Великий внесок допомоги у організацію цьогорічного конкурсу належить голові Арбузинської районної ради Віктору Анатолійовичу Захарченко.

То ж, коли мене питають «чому Василя Купала?», я відповідаю «так співпало», і так воно і далі буде, бо конкурс створюю не я, а люди. Інформацію про конкурс можна переглянути на сторінці vasilakupala.io.ua Создан 29 июн 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником

Интернет реклама

Баннер